Treking w Dolinie Baliem

11D/10N

5800 zł/os

Piesza wyprawa przez malownicze tereny Doliny Baliem jest spełnieniem marzeń wszystkich miłośników trekkingu.  Pod opieką wykwalifikowanych przewodników, przez 10 dni do pokonania jest kilkadziesiąt kilometrów przez tropikalny las deszczowy, wiszący most nad rzeką Baliem i błotniste ścieżki lasu równikowego.

Podziwiając niezwykłe, tropikalne odmiany kwiatów, konary drzew porośnięte wielobarwnym mchem, docieramy do kolejnych wiosek zamieszkałych przez rdzenne plemiona, gdzie zaplanowane
są noclegi. Wieczorny odpoczynek umilają niezwykłe krajobrazy oraz towarzystwo sympatycznych i przyjaznych mieszkańców Doliny Baliem. Tradycją plemienia Dani, zamieszkującego Dolinę Baliem, było posiadanie własnej mumii. W tradycyjnych honai – domach mężczyzn, zamieszkiwali członkowie plemienia wraz z mumią. Niestety większość z nich uległa zniszczeniu, podczas pacyfikacji wiosek przez indonezyjskie wojska. Jedne z najstarszych mumii liczą około 400 lat.

W wiosce Anemoigi można zobaczyć tradycyjną bitwę Dani Mock i święto świni. Członkowie plemienia Dani rozpalają ogień tradycyjną metodą, zabijają świnie strzałami z łuku, a następnie pieką je na rozpalonych kamieniach z warzywami i słodkimi ziemniakami.

Wizyta w Jayapura, gdzie podczas zwiedzania miasta możemy zobaczyć między innymi pomnik Mac Arthur’a II z czasów II wojny światowej. Rejs po malowniczym Jeziorze Sentani, do wiosek Assey i Ayapo zamieszkiwanych przez plemię Sentani słynące z malowania kory.

Ilość osób:

5800 zł/os

1

Przylot do Jayapura – lot do Wamena

Po przybyciu na lotnisko Jayapura, spotkanie i powitanie z pilotem wycieczki a następnie o 11:00 przelot na lotnisko w Wamena, które znajduje się w samym sercu doliny Baliem. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny do własnej dyspozycji. Obiad i kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

 

2

Wamena – Kurima – Kilise

Po śniadaniu 40-minutowy przejazd do Sogokmo, skąd razem z naszym przewodnikiem rozpoczynamy trekking. Przemierzamy wzgórzyste tereny region Kurima, wspinamy sie na wierzchołek Hesegem. Na trasie spotykamy miejscowych ludzi w ich tradycyjnych ubraniach, z uśmiechem, który prawie nigdy nie znika z ich twarzy. Obiad serwowany w drodze. Docieramy do miejscowości Kilise, gdzie zostajemy na nocleg w lokalnym domu.

3

Kilise – Ibiroma – Wamerek

Po śniadaniu udajemy się do wiosek Wamerek i Ibiroma, zamieszkanych przez ludzi z plemienia Dani. Dzisiejszy trekking bedzie bardziej wymagający ze wzgledu na waskie i śliskie ścieżki i wyżynne ukształtowanie ziemi. Podziwiamy otaczajaca nas przyrodę a trasie spotykamy miejscowych ludzi w ich tradycyjnych ubraniach, z uśmiechem, który prawie nigdy nie znika z ich twarzy. Obiad serwowany nad rzeką Tangma. Kontunuujemy trekking do miejscowości Wamerek, gdzie zostajemy na kolacje i nocleg w szkole lub namiocie.

4

Wamerek – Wesagalep

Dzisiejszy trekking do Wesagalep zaplanowany jest na 6 godzin. Po drodze przechodzimy przez wiszący most nad rzeka Baliem. Obiad serwowany przy niewielkim wodospadzie. Ścieżka za rzeką idzię w lekko w górę. Podziwiamy niezwykła scenerię dziewiczej dżungli dookoła. Kolacja i nocleg w szkole w Wesagalep.

5

Wesagalep – Pukam

Śniadanie we wiosce. Wspinaczka na pobliskie wzgórze, z którego rozciaga się niezwykły widok na danijskie ogrody oraz strome wzgórza porośnięte wilgotnymi lasami równikowymi. Następnie trekking błotnistą ścieżką w kierunku rzeki, gdzie zostajemy na odpoczynek i obiad.  Kontynuujemy podróż przez wzgórza Pandanus, gdzie las jest wyjątkowy przez swoje potężne pnie drzew porośnięte mchem o wielu kolorach.Docieramy do wioski Pukam, gdzie zostajemy na kolację i nocleg w lokalnej szkole.

6

Pukam – Wuserem

Kontynuacja trekkingu przez las deszczowy. Na szlaku po drodze obserwujemy wiele gatunków tropikalnych kwiatów. Po kilku godzinach docieramy do spektakularnego wąwozu Baliem, gdzie zostajemy na odpoczynek i obiad. Po kolejnych dwóch godzinach trekking docieramy do wioski Wusarem, gdzie zostajemy na kolacje oraz nocleg w lokalnej szkole bądź kościele.

7

Wuserem – Syokosimo

Dziś lżejszy trekking w dół doliny do miejscowości Syokosimo. Otaczająca nas sceneria jest bajeczna i wyjątkowa. Zatrzymujemy się na szczycie pobliskiego wzgórza aby nacieszyć oczy tutejszą panoramą. Obiad w Syokosimo, a po nim możliwość popływania w rzece Mugi. Wieczorem odwiedzamy tutejszą szkołę, gdzie możemy pograć w piłkę z lokalnymi dziećmi.

8

Syokosimo – Ugem – Kurima – Wamena

Po śniadaniu 5 godzinny trekking do wioski Ugem. Po drodze spotykamy miejscowych ludzi z plemienia Yani, zmierzających na zakupy do miasta Wamena.  Przemierzamy rejon Kurima, spotykając przy drodze miejscowe kobiety z plemienia Dani, sprzedajace swoje produkty. Obiad serwowany przy strumyku. Kolejne dwie godziny trekking do miejscowości Kurima, skąd już samochodem wracamy do miasta Wamena. Kolacja i nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

9

Wamena – Jiwika (Święto świni i tańca) – Wamena

Po śniadaniu 30-to minutowy przejazd do Jiwika w północnej części doliny Baliem, aby zobaczyć 280-cio letnią mumię. Następnie maszerujemy pieszo przez ok. 10 minut do wsi Anemoigi, gdzie obejrzymy bitwę Dani Mock i święto świni. Zobaczymy jak ludzie Dani rozpalają ogień tradycyjną metodą oraz jak zabijają świnie strzałami z łuku a następnie pieką je na rozpalonych kamieniach z warzywami i słodkimi ziemniakami. Na obiad lunch box lub pieczona świnia i lokalne jedzenie. Po lunchu odwiedzamy Góry Mili, gdzie obserwujemy w jaki sposób kobiety Dani produkują sól w tradycyjny sposób. Po południu wracamy do hotelu Baliem Pilamo na kolację i nocleg.

10

Wamena – Jayapura

Po śniadaniu transportujemy się na lotnisko. Lecimy do Jayapura, gdzie mamy do dyspozycji pół dnia na zwiedzanie. Możemy zobaczyć pomnik Mac Arthur’a II z II wojny światowej, jezioro Sentani. Obiad w restauracji Yougwa nieopodal jeziora a po nim odwiedzamy Muzem Antropologii (otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 14:00). Następnie zwiedzamy targ Hamadi i miasto Jayapura. Alternatywa dla zwiedzania miasta Jayaputra może być plaza Tablanusu, gdzie możemy zrelaksować się, ponurkować lub popływać. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Jayapura.

 

CENA OBEJMUJE


- wszystkie transfery lotnisko/port- hotel - lotnisko/port.
- przeloty samolotami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji ( w tym opłaty opłaty lotniskowe).
- transport mikrobusami/samochodami/koleją/łodziami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji.
- zakwaterowanie w willach/hotelach/hostelach/schroniskach/kwaterach prywatnych.
- wyżywienie: śniadania na całej trasie, pozostałe posiłki zgodnie z harmonogramem.
- imprezy rozrywkowe opisane w programie wycieczki.
- bilety wstępu do parków narodowych/muzeów/świątyń i innych zwiedzanych obiektów.
- wizę indonezyjską.


CENA NIE OBEJMUJE


- przelotu na trasie Polska - Indonezja - Polska.
- zwyczajowych napiwków.
- posiłków niezawartych w programie (aranżuje pilot na miejscu).
- dopłaty do pokoju jednoosobowego / 2*- IDR 200.000 / 3*- IDR 300.000 / 5*- IDR 600.000 /osobę.
- kosztów wycieczek fakultatywnych.