Cudowna Indonezja

27D/26N

14200 zł15600 zł/os

Ta trwająca prawie miesiąc wyprawa ukazuje różnorodność krajobrazu i stylu życia w różnych zakątkach archipelagu. Poza wizytami w największych miastach kraju – Dżakarty i Yogyakarty, z ich atrakcjami kulturalnymi i historycznymi, zaplanowany jest pobyt w bardziej egzotycznych zakątkach – dzikiej Papui, zachwycającej Sulawesi, wiecznie zielonym Borneo, czy na znanej turystom całego świata wyspie Bali. Piesze wycieczki po równikowych lasach, wspinaczka na szczyty wzniesień, z których roztaczają się piękne widoki, trekking przez danijskie ogrody słodkich ziemniaków, rejsy łodzią w głąb wysp, uczestnictwo w obrzędach lokalnych plemion, koncerty, pokazy tradycyjnych tańców – to wszystko sprawi, że Indonezja zostanie odkryta na wiele sposobów i na każdej płaszczyźnie.

Wycieczka zaplanowana jest tak, by każdym miejscem można było nacieszyć się kilka dni, bez pośpiechu napawając się towarzystwem przyjaznych, zawsze uśmiechniętych rdzennych mieszkańców.

Wyczyść zaznaczenie
1

Przylot do Dżakarty

Przylot do Dżakarty ok. 14:40. Odbiór i powitanie przez pilota wycieczki.
Transfer do hotelu.

2

Dżakarta – dzień wolny

Dzień do własnej dyzpozycji.

 

3

Dżakarta – Manado – Bunaken

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko i lot z Dżakarty do Manado w Północnym Sulawesi. Odbiór i powitanie przez pilota wycieczki. Przejazd do Manado Pear, skąd łódką popłyniemy na piękną wyspę Bunaken.

4

Bunaken

Dzień do własnej dyzpozycji.

 

5

Bunaken

Dzień do własnej dyzpozycji.

 

6

Bunaken – Manado – Makassar

Po południu płyniemy łodzią z Bunaken do Manado. Transfer na lotnisko i lot do Makassar. Odbiór i powitanie przez pilota wycieczki na lotnisku. Zakwaterowanie w hotelu Grand Wisata. Kolacja w restauracji Nelayan, która serwuje przepyszne dania z owoców morza.

7

Makassar – Toraja

Przejazd do Toraja  (8 godzin jazdy). Obiad w restauracji Bukit Indah w miejscowości Pare-Pare. Odpoczynek na szcycie wzgórza Puncak Lakawan, z którego rozpościera się przepiękna panorama. Późnym wieczorem powrót do Toraja i nocleg w hotelu.

8

Zwiedzanie Toraj

Śniadanie w hotelu.  Przejazd do Lemo, gdzie odwiedzimy kamienne groby rodziny królewskiej wydrążone w ścianach klifu z drewnianymi postaciami przedstawiającymi zmarłych, groby dzieci w olbrzymim drzewie w wiosce Kambira, jak również królewskie grobowce w Suaya. Obiad w lokalnej restauracji. Następnie odwiedziny w Londa – jaskini-grobowcu  i Kete Kesu, wiosce składającej się z tradycyjnych drewnianych domostw i wiszących grobowców. Przejazd do wioski Nanggala, gdzie oglądamy tradycyjne dla plemienia Toraja stodoły z ryżem stojące w rzędach jedna za drugą oraz antyczny dom-grób we wiosce Marante. Późnym popołudniem powrót do hotelu.

9

Zwiedzanie Toraja

Śniadanie w hotelu. Zwiedzamy Palawę, wioskę z tradycyjnymi domami rodzin Toraja zwanymi ‚ Tongkonan’, z porożami bawołów dekorującymi drzwi wejściowe. Kolejno wybierzemy się do Sa’ dan To’Barana, wioski, której mieszkańcy specjalizują się w szyciu bawełny, Batutumonga, malowniczego rejonu położonego na wysokości 1355 m n.p.m., gdzie temperatura w ciągu dnia oscyluje w granicach 17ºC i gdzie również zjemy obiad, Lo’ ko mata, grobowców na skalnym zboczu, a na koniec przejdziemy z Pana do Tikala. Powrót do hotelu.

10

Toraja – Makassar – Jayapura

Śniadanie w hotelu. Przejazd z Toraja do Makassar. Obiad w restauracji Bukit Indah w Pare-Pare. Kolacja w restauracji Lae Lae. Póxnym wieczorem transfer na lotnisko w Makassar, skąd o 2:30 rano następnego dnia lecimy do Jayapura na Papui.

11

Jayapura – Wamena

Po przybyciu na lotnisko Jayapura, spotkanie i powitanie z naszym przewodnikiem a następnie o 11:00 przelot na lotnisko w Wamena, które znajduje się w samym sercu doliny Baliem. Przelot nad niemalże pionowymi urwiskami górskimi i spowitymi mgłą dolinami sprawia, że zaczynamy  rozumieć, dlaczego to miejsce pozostawało odizolowane od świata przez wiele wieków! Po wylądowaniu przechodzimy kontrole celną (ograniczenia przy wwozie alkoholu). Na początek zaplanowane jest zwiedzanie okolicy, aby złapać te pierwsze wrażenia z zupełnie innego świata. Wzgórza Napua z widokiem na dolinę, miejscowość Wesaput wraz ze swoim spektakularnym, wiszącym mostem, niektóre z wsi Dani z  tradycyjnymi targami. Po południu meldujemy się w hotelu. Kolacja i nocleg również w hotelu Baliem Pilamo.

12

Eksploracja Doliny Baliem

Dziś w ok 30 minut przejeżdżamy do miejscowości Sogokmo w południowej części doliny Baliem, gdzie udajemy się na 4-5 godzinny trekking przez danijskie ogrody słodkich ziemniaków i podziwiamy  wspaniałą scenerię dookoła. Przemierzamy rejon Kurima a na trasie spotykamy miejscowych ludzi w ich tradycyjnych ubraniach, z uśmiechem, który prawie nigdy nie znika z ich twarzy. Po trekkingu obiad a następnie powrót do Sogokmo, skąd już samochodem udamy się do Wamena na kolację i nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

13

Wamena (Ceremonia ludu Dani, czyli Święto świni i tańca)

Po śniadaniu 30-to minutowy przejazd do Jiwika w północnej części doliny Baliem. Zatrzymujemy się w Sumpaima, gdzie główną atrakcją jest 280-letnia mumia Wimontok Mabel. Następnie maszerujemy pieszo przez ok. 10 minut do wsi Anemoigi, gdzie obejrzymy bitwę Dani Mock i święto świni. Zobaczymy jak ludzie Dani rozpalają ogień tradycyjną metodą oraz jak zabijają świnie strzałami z łuku a następnie pieką je na rozpalonych kamieniach z warzywami i słodkimi ziemniakami. Na obiad lunch box lub pieczona świnia i lokalne jedzenie. Po obiedzie wspinamy się w góry Mili, gdzie obserwujemy jak kobiety Dani produkują sól w tradycyjny sposób. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

14

Wamena – Jayapura

Po śniadaniu transportujemy się na lotnisko. Lecimy do Jayapura, gdzie mamy do dyspozycji pół dnia na zwiedzanie. Możemy zobaczyć pomnik Mac Arthur’a II z II wojny światowej, jezioro Sentani, gdzie łódką przepłyniemy odwiedzić wioski Assey i Ayapo aby zobaczyć plemię Sentani, którze słynie z malowania kory. Obiad w restauracji Yougwa nieopodal jeziora a po nim odwiedzamy Muzem Antropologii (otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 14:00). Następnie zwiedzamy targ Hamadi i miasto Jayapura. Po południu zakwaterowanie i nocleg w hotelu Swiss Belhotel w Jayapura. Kolacja w hotelu.

15

 Jayapura – Denpasar

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko w Jayapura i lot na Bali.Odbiór i powitanie przez pilota wycieczki na lotnisku. Przejazd do hotelu Maxi

 

16

Zwiedzanie Bali

Po śniadaniu udajemy się na wyprawę “do wnętrza Bali”, aby obserwować życie codzienne balijczyków. Obserwujemy m.in. taniec Barong i Keris w Batubulan, sztuke produkcji złotych i srebrnych wyrobów w Celuk, drewnianą rzeźbę w Mas i balijskie malowidła w Ubud. Wizyta w domu lokalnej rodziny pozwoli nam zyskać nowe spojrzenie na sposób życia tutejszych ludzi. Następnie mijamy spektakularnie wyglądające tarasy ryżowe w Tegal Lalang i docieramy do świątyni świętych źródeł w Sebatu, gdzie lokalni ludzie przechodza oczyszczenie. Jedziemy górska drogą, która wiedzie przez plantacje kawy i mandarynek. Przyjazd do Kintamani – wsi położonej na wysokości 1400 m.n.p.m. Z wioski rozciąga się zapierajacy dech w piersiach widok na wciąz aktywny wulkan i jezioro Batur.

17

Zwiedzanie Bali

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Mengwi, gdzie główna atrakcją jest wzniesiona w XVII wieku, wspaniała światynia rodziny królewskiej o nazwie Taman Ayun. Następnie odwiedzamy Bedugul – górski resort, położony ponad 1000 m.n.p.m. i świątynię Ulun Danu Bratan – miejsce poświęcone bogini wody- Dewi Danu. Odwiedzamy lokalny targ z przyprawami, kwiatami, tropikalnymi owocami i warzywami, po czym jedziemy do ogrodu botanicznego Kebun Raya z kolekcją kwiatów z całego świata. Przejazd do Alas Kedoton – “lasu świętych małp” a następnie do morskiej świątyni Tanah Lot , która jest wizytówką wyspy Bali. Idealne miejsce na zakończenie dnia przy zachodzącym słońcu.

18

Bali

Dzień do własnej dyspozycji.

 

19

Bali

Dzień do własnej dyspozycji.

 

20

Bali

Dzień do własnej dyspozycji.

 

21

Bali – Surabaja – Banjarmasin

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko i przelot do Banjarmasin z przesiadką w Surabaja. Przejazd i zakwaterowanie w hotelu. Rejs mała łódką przez rzekę Martapura, która przepływa przez podwórka prywatnych domów, przez co będziemy mieli niesamowita okazję do obserwowania codziennego życia mieszkańców Banjarmasin.. Nocleg w hotelu Victoria River View w pokoju z widokiem na rzekę.

22

Pływający targ – Pangkalan Bun Kumai – Park Narodowy Tanjung Puting

Wcześnie rano rejs małą motorową łódką. Odwiedzamy pływający targ w delcie rzeki Barito. Na targu tradycyjne łodzie o nazwie Jukung załadowane są róźnego rodzaju produktami, m.in.: owocami, warzywami, ryżem, odzieżą itd. Są też sprzedawcy kawy, herbaty oraz ciast. Po wizycie na pływającym targu udajemy się na lotnisko, skąd o 12:40 lecimy do Pangkalan Bun. Odbiór przez pilota wycieczki i przejazd do Kumai. Zakwaterowanie na łodzi motorowej klotok, która przez następnych kilka dni będzie służyła nam jako zakwaterowanie i restauracja (posiłki serwowane na łodzi). Dziś płyniemy do Tanggui – pierwsze centrum rehabilitacji orangutanów na naszej drodze. Nocleg nad brzegiem rzeki na łodzi. To niepowtarzalna okazja aby spać pośród bogatej fauny i flory Parku Narodowego Tanjung Putting.

23

Park Narodowy Tanjung Puting – Pondok Tangguy – Camp Leakey – Rimba Lodge

Po śniadaniu płyniemy rejs łódką klotok w górę rzeki (ok. 2 godzin) i jej odnogą do obozu Leakey, gdzie starsze orangutany przebywające w centrum są ponownie oswajane z dżunglą. Trekking przez last tropikalny z profesjonalnym przewodnikiem. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy dzikie orangutany w ich naturalnym środowisku. Po południu płyniemy łodzią w górę strumienia w poszukiwaniu innych gatunków zwierząt. Nocleg nad brzegiem rzeki na łodzi.

24

Rimba Lodge – Kumai – Pangkalan Bun – lotnisko w Semarang – Jogjakarta

Po śniadaniu rejs łódką do obozu Leakey. Powrót do Kumai i przejazd do miasta Pangkalan Bun skąd lecimy ok 12:15 do Semarang. Powitanie przez pilota wycieczki i 3-godzinny przejazd klimatyzowanym autukarem do Jogjakarty – centrum kultury i sztuki jawajskiej. Obiad i kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Jogjakarta.

25

Wycieczka do Borobudur

Po śniadaniu udajemy się na wycieczkę do świątyni Borobudur, największej stupie buddyjskiej świata. Powstała ona pomiędzy 750 a 850 r. n.e. Posiada sześć poziomów i zachwycające płaskorzeźby oraz  rzeźby przedstawiające Buddę. Świątynia Borobudur zaliczana jest do siedmiu cudów świata. Następnie wizyta w pobliskich mniejszych świątyniach, Pawon i Mendut. Obiad w lokalnej restauracji i powrót do hotelu.

26

Wycieczka po mieście Jogjakarta – Prambanan

Śniadanie w hotelu, a następnie zwiedzanie miasta: Kraton (Pałac Sułtana), Pałac Wodny, ptasi targ i muzeum Sonobudoyo. Zobaczymy także tradycyjne jawajskie rzemiosło – wyroby ze srebra oraz technikę zdobienia tkanin woskiem, zwaną batik. Następnie odwiedzamy complex światyń hinduistycznych Prambanan. Przejazd o Solo, gdzie zostajemy na nocleg.

27

 Jogjakarta – Dżakarta

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko w Jogjakarta i lot do Dżakarty.

Koniec podróży.

 

CENA OBEJMUJE


- wszystkie transfery lotnisko/port- hotel - lotnisko/port.
- przeloty samolotami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji ( w tym opłaty opłaty lotniskowe).
- transport mikrobusami/samochodami/koleją/łodziami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji.
- zakwaterowanie w willach/hotelach/hostelach/schroniskach/kwaterach prywatnych.
- wyżywienie: śniadania na całej trasie, pozostałe posiłki zgodnie z harmonogramem.
- imprezy rozrywkowe opisane w programie wycieczki.
- bilety wstępu do parków narodowych/muzeów/świątyń i innych zwiedzanych obiektów.
- wizę indonezyjską.


CENA NIE OBEJMUJE


- przelotu na trasie Polska - Indonezja - Polska.
- zwyczajowych napiwków.
- posiłków niezawartych w programie (aranżuje pilot na miejscu).
- dopłaty do pokoju jednoosobowego / 2*- IDR 200.000 / 3*- IDR 300.000 / 5*- IDR 600.000 /osobę.
- kosztów wycieczek fakultatywnych.