Komodo Flores Timor Sumba

16D/15N

7590 zł/os

Ilość osób:

7590 zł/os

1

Denpasar – Labuan Bajo – Rinca

Powitanie przez pilota wycieczki na lotnisku, przejazd do portu i rejs drewnianą łodzią na wyspę Rinca w pobliżu Komodo. Obiad, kolacja i nocleg na pokładzie łodzi.

 

2

Rinca – Komodo – Labuan Bajo

Wczesne śniadanie na łodzi, a następnie spacer z lokalnym przewodnikiem w poszukiwaniu smoków Komodo i innych dzikich zwierząt oraz egzotycznych gatunków ptaków. Powrót na łódkę i rejs na Pantai Merah (różową plażę). Czas na relaks i podziwianie podwodnych cudów – świetnie zachowanej rafy koralowej. Obiad na łodzi i powrót do Labuan Bajo. Zakwaterowanie w hotelu.

3

Labuan Bajo – Ruteng

Rano czas wolny na relaks na plaży lub nad basenem hotelowym. Popołudniu przejazd do Ruteng z przerwą w wiosce Cara, aby podziwiać Lingko – tarasy ryżowe w kształcie pajęczyny. Kolacja i nocleg w hotelu.

4

Ruteng – Bajawa

Ruteng to małe miasteczko ukryte w systemie dolin. Sąsiaduje z parkiem krajobrazowym Ruteng, który jest domem dla endemicznego gatunku ptaków Ngkiong. Najlepiej odwiedzić park wczesnym rankiem, aby usłyszeć ich śpiewny koncert. W parku znajduje się także młody wulkan. Po opuszczeniu Ruteng udamy się do Bajawy malowniczą drogą z przerwą nad jeziorem Ranamese. Popołudniu wizyta w Wogo – tradycyjnej wiosce plemienia Ngadha. Nocleg w hotelu w Bajawie.

5

Bajawa

Po śniadaniu przejazd do wioski Bena przez rozległe plantacje bambusowe i z widokiem na wulkan Inerie – zwiedzanie tradycyjnych domów i zapoznanie z kulturą Ngadhu i Bhaga. Powrót do Bajawy, przerwa na obiad i dalsza jazda do Soa, relaks nad gorącymi źródłami Mengeruda. Nocleg w Bajawie.

6

Bajawa – Riung

Po śniadaniu rejs na wysepkę położoną niedaleko brzegu wyspy Flores. Przerwa na snorkeling, odpoczynek na białej, piaszczystej plaży i krótki spacer dookoła wyspy. Następnie rejs na wyspę Kalong, gdzie w zaroślach mangrowych zobaczymy kolonie nietoperzy zwisających z drzew. Popołudniu powrót na stały ląd i przejazd do Bajawy z przystankiem w wiosce pełnej megalitów, zakwaterowanie w hotelu.

7

Riung – Ende – Moni

Wczesnym rankiem przejazd do Ende z przystankiem na plaży Penggajawa pełnej niebieskich kamyków. W Ende zwiedzanie Domu Soekarno – pierwszego prezydenta Indonezji. Przejazd na punkt widokowy z piękną panoramą Ende i wulkanów na południu wyspy. Wizyta w Wolotopo, tradycyjnej wiosce plemienia Lio z animistyczną świątynią i słynącej z techniki tkania zwanej Ikat. Późnym popołudniem przejazd malowniczą drogą do Moni, zakwaterowanie w hotelu.

8

Moni – Kelimutu – Maumere

Wczesnym rankiem przejazd do trójkolorowych jezior Kelimutu, jednej z największych atrakcji naturalnych Indonezji. Trzy jeziora osadzone są w głębokich kraterach wulkanicznych na wysokości 1.600 metrów. Zjazd do Moni na śniadanie i dalsza droga do Maumere z przystankiem w wioskach plemienia górskiego Lio – Jopu i Ranggase, a następnie Wolowaru. Zakwaterowanie w hotelu w Maumere.

9

Maumere – Kupang

Rano czas wolny a następnie przejazd na lotnisko i lot do Kupang. Transfer do hotelu i czas wolny.

10

Koe – Soe – Kefamananu

Timor jest domem dla licznych grup etnicznych, wciąż utrzymujących tradycje sprzed wieków. Słynie też z upraw drzewa sandałowego. Odwiedzimy las w okolicy Soe, gdzie z bliska przyjrzymy się drzewom sandałowym oraz Oelolok, dom króla Insana. Region znany jest z techniki tkactwa zwanej Ikat oraz innych – Sotis, Lotis i Buna.

11

Kefamananu – Kupang

Rano wizyta na targu Kefamananu i w tradycyjnej wiosce Maslete, w której znajduje się świątynia animistyczna. Przejazd do Kupang z przerwą na obiad i zakup ręcznie tworzonych pamiątek w Soe. Popołudniu wizyta w centrum wyrobu sasando – harfy wykonanej z liścia palmowego.

12

Kupang – Waingapu

Śniadanie w hotelu i czas wolny. Przejazd na lotnisko i lot do Waingapu. Transfer do hotelu. Popołudniu przejazd malowniczą trasą wzdłuż sawanny północnego wybrzeża Sumby do tradycyjnej wioski Prailiang. Powrót do hotelu Merlyn.

13

Waingapu – Waikabubak

Rano przejazd do Waikabubak z przystankiem w Anakalang, gdzie zobaczymy wielkie grobowce kamienne. Popołudniu odwiedzimy tradycyjne wioski dookoła miasta, takie jak Tarung, Waitabar i Paletilulu.

14

Kodi

Rano odwiedzimy lokalny targ, a następnie udamy się do Kodi – okolicy znanej z wysokich tradycyjnych domów. Są tu także plantacje kawy, nerkowców, bananów, palm kokosowych i drzew tekowych. Wizyta w wioskach Ratengaro i Parona Baroro. Piknik na plaży Tossi, a popołudniu Bondo Kawangu i opcjonalnie spotkanie z ojcem Pasola w wiosce Tossi.

15

Lamboya – Wanokaka

Wcześnie rano przejazd do Rato, wioski ojca Pasola z Lamboya. Spacer w pięknej okolicy szlakiem przecinającym dolinę rzeczną i w otoczeniu pól ryżowych. Punkt widokowy Sodan. Przejazd na plażę Marossi, piknik i relaks na białym piasku. Popołudniu powrót do hotelu z przerwą w Lamboya. Po śniadaniu czas wolny, a następnie przejazd na lotnisko.

 

CENA OBEJMUJE


- wszystkie transfery lotnisko/port- hotel - lotnisko/port.
- przeloty samolotami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji ( w tym opłaty opłaty lotniskowe).
- transport mikrobusami/samochodami/koleją/łodziami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji.
- zakwaterowanie w willach/hotelach/hostelach/schroniskach/kwaterach prywatnych.
- wyżywienie: śniadania na całej trasie, pozostałe posiłki zgodnie z harmonogramem.
- imprezy rozrywkowe opisane w programie wycieczki.
- bilety wstępu do parków narodowych/muzeów/świątyń i innych zwiedzanych obiektów.
- wizę indonezyjską.


CENA NIE OBEJMUJE


- przelotu na trasie Polska - Indonezja - Polska.
- zwyczajowych napiwków.
- posiłków niezawartych w programie (aranżuje pilot na miejscu).
- dopłaty do pokoju jednoosobowego / 2*- IDR 200.000 / 3*- IDR 300.000 / 5*- IDR 600.000 /osobę.
- kosztów wycieczek fakultatywnych.