Egzotyczna Sumatra

14D/13N

5790 zł6790 zł/os

Sumatra, druga co do wielkości wyspa Indonezji, kiedyś prawie w całości porośnięta była gęstą dżunglą. Obecnie, w znacznym stopniu ją wykarczowano i zastąpiono plantacjami kauczuku, oleju palmowego, cynamonu, kardamonu, pieprzu, wanilii i polami ryżowymi. Pozostałe do dziś fragmenty równikowych lasów są chronione w jedenastu parkach narodowych.

W najbardziej popularnym – Gundung Leuser, można obserwować wolno żyjące orangutany, makaki jawajskie, gibony, a także spróbować przejażdżki na słoniu. Na trasie wyprawy jest jeden z najpiękniejszych wodospadów wyspy – Sipiso-piso oraz pobyt na wyspie Samosir na jeziorze Toba. Koniecznie zobaczyć należy jezioro na szczycie wzgórza Samosir.

Wyspa ta jest pozostałością po zapadniętym stożku wulkanicznym, a rdzenni mieszkańcy nazywają ją wyspą w wyspie i jeziorem w jeziorze. Piesze wycieczki po malowniczych zakątkach wyspy, wyprawy tradycyjnymi łodziami Canoe, trekking po równikowych lasach sprawiają, że egzotyczna flora i fauna Sumatry jest na wyciągnięcie ręki.

Wyczyść zaznaczenie
1

Medan – Bukit Lawang

Przylot na lotnisko Polonia w Medan. Odbiór z lotniska przez przewodnika i przyjazd do miasta. Zwiedzanie Pałacu Sułtana, Wielkiego Meczetu i Dzielnicy Kesawan (Stare Miasto w Medan). Podróż do Bukit Lawang. Po drodze zatrzymujemy się przy plantacjach kauczuku i oleju palmowego. Przyjazd do Bukit Lawang, zakwaterowanie w hotelu i po południu wolny czas na odpoczynek.

 

2

Trekking po Bukit Lawang

Po śniadaniu wycieczka do dżungli, gdzie płyniemy tradycyjną łódką canoe i oglądamy orangutany, po czym udajemy się do miejsca, gdzie orangutany są karmione. Następnie przez trzy godziny kontunujemy trekking do Parku Narodowego Leuser, gdzie możemy zobaczyć orangutany występujace w ich naturalnym środowisku a także inne gatunki małp: Makaki jawajskie, Gibony czarne oraz jaszczurki i inne zwierzęta. Po południu powrót do hotelu i czas wolny.

3

Bukit Lawang – Brastagi – Lau Kawar

Śniadanie. Podróż do Brastagi z postojem przy rzece Sembahe, wodospadzie Sukulikap i  odwiedzenie tradycyjnej wioski grupy etnicznej Batak Karo w Perecen oraz targu owocowego. Kontynuujemy podróż do Lau Kawar (mała wioska na zboczu wulkanu Sinabung, nieopodal urokliwego jeziorka otoczona plantacjami mandarynek i markizy). Po południu zakwaterowanie w hotelu.

4

Lau Kawar – Wycieczka lub wspinaczka na wulkan Sinabung

Tego dnia dla wspinaczy proponujemy wspinaczkę na wulkan Sinabung wcześnie rano, tak aby dotrzeć na szczyt o wschodzie słońca i podziwiać wznoszące się słońce ze szczytu góry. Po odpoczynku i eksploracji wulkanu udajemy się do hotelu na czas wolny. Dla mniej wyczynowych sportowców mamy do zaoferowania wycieczkę pieszą do pobliskich wiosek i farm, gdzie na własne oczy możemy zobaczyć codzienne życie ludu Batak Karo, m.in. to jak sadzą warzywa, ryż i zbierają owoce z drzew podczas zbiorów.

5

Lau Kawar – Samosir

Po śniadaniu jedziemy do Parapat po drodze wizytując wodospat Sipiso-piso, Rumah Bolan  (długi dom), starożytny pałac Królów Batak Simalungan i Simarjarunjung, skąd rozpościera się wspaniały widok na Jezioro Toba. Po przyjeździe do Parapat przepływamy łodzią na wyspę Samosir na Jeziorze Toba. Zakwaterowanie w hotelu.

6

Motocyklowa eksploracja wyspy Samosir lub trekking po dżungli

Po śniadaniu mamy do wyboru dwie wycieczki. Pierwsza to eksploracja wyspy Samosir na motocyklach, gdzie odwiedzamy naturalne miejsce zamieszkania ludzi z grupy etnicznej Batak Toba. Następnie jedziemy na wzgórze Samosir, na szczycie którego podziwiamy małe jezioro zwane Sidahoni. Po drodze zatrzymujemy się w kilku wioskach aby zobaczyć życie codzienne miejscowej ludności: wizytujemy dzieci w szkole, miejsce, gdzie ręcznie tka się tradycyjne dla kultury Batak materiały  i inne atrakcje. Drugą wycieczką jest trekking po dżungli na wyspie Samosir z naszym przewodnikiem z możliwością odwiedzenia kilku tradycyjnych wiosek. Po południu powrót do hotelu.

7

Samosir – Sipirok

Śniadanie. Wracamy łodzią do miasta Parapat skąd udajemy się do Sipirok. Po drodze zatrzymujemy się przy plantacjach ananasów, goździków i kawy a także wizytujemy tradycyjny targ w Sigur-gur i gorące źródła Sipoholon. Przed przyjazdem do Sipirok podziwiamy tarasy ryżowe spacerując nad brzegiem rzeki Sarulla. Zakwaterowanie w hotelu.

8

Sipirok – Bukittinggi

Opuszczamy Sipirok i jedziemy do Bukittinggi, przejeżdżając przez las tropikalny Rimba Panti. Zatrzymujemy się aby zobaczyć małpy zbierające kokosy. Odwiedzamy  plantacje pieprzu, wanilii, cynamonu i kardamonu. Przekraczamy linię równika w miejscowości Bonjol i po południu przybywamy do urokliwego miasteczka Bukittinggi, gdzie kwaterujemy się w hotelu.

9

Bukittinggi – Trekking do Kanionu Sianok

Po śniadaniu jedziemy na eksplorację kanionu Sianok idąc przez długi mur przecinający kanion. Oglądamy dżunglę i skaczące w niej małpy, pola ryżowe oraz rzekę przepływającą przez kanion Sianok. Po drugiej stronie kanionu odwiedzamy wioskę Koto Gadang,  która słynie z wyrobów ze srebra. Po południu odbiór przez kierowcę, z którym wracamy do miasta Bukittinggi.

10

 Bukittinggi – Minangkabau Tour

Śniadanie. Przejazd do miasta Batu Sangkar przez Tabek Patah. Po drodze zatrzymujemy się w tradycyjnej wiosce kultury Minangkabau – Rao-Rao, gdzie oglądamy tradycyjne mielenie kawy. Przybywamy do Batu Sangkar i jedziemy do Pagaruyung aby odwiedzić Pałac Królestwa Minangkabau. Po południu wracamy do Bukittinggi przez miasto Padang Panjang i wioskę Pandai Sikat, gdzie możemy zobaczyć tradycyjne dla kultury Minangkabau tkactwo ręczne oraz  rzeźby w drewnie

11

Bukittinggi – Trekking z Puncak Lawang do Maninjau

Po śniadaniu wjazd na wzgórze Punacak Lawang, z którego rozpościera się wspaniały widok na Jezioro Minangkabau. Ze wzgórza schodzimy w dół w kierunku jeziora Maninjau przez dżunglę Lawang, po drodze robiąc przerwę na kawę w tradycyjnej kawiarni w dżungli. Przed przybyciem na miejsce mijamy pola ryżowe. Zakwaterowanie w hotelu w miejscowości Maninjau.

12

Maninjau – czas wolny

Dzień wolny, który można przeznaczyć na pływanie w jeziorze Maninjau, spacer lub jazdę na rowerze dookoła jeziora.

 

13

Maninjau – Padang

Po śniadaniu jedziemy do miasta Padang przez Pariaman. W drodze zatrzymujemy się na plaży Artha a w Padang wizytujemy plażę Muara. Zakwaterowanie w hotelu.

 

14

Hotel – lotnisko

Śniadanie, po którym transportujemy się na lotnisko. Dla uczestników wyprawy, którzy zechcą kontynuować wycieczkę w Sumatrze Południowej zapewniamy noc w Padang i zwiedzanie mostu Sitti Nurbaya.

 

 

CENA OBEJMUJE


- wszystkie transfery lotnisko/port- hotel - lotnisko/port.
- przeloty samolotami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji ( w tym opłaty opłaty lotniskowe).
- transport mikrobusami/samochodami/koleją/łodziami w granicach administracyjnych Republiki Indonezji.
- zakwaterowanie w willach/hotelach/hostelach/schroniskach/kwaterach prywatnych.
- wyżywienie: śniadania na całej trasie, pozostałe posiłki zgodnie z harmonogramem.
- imprezy rozrywkowe opisane w programie wycieczki.
- bilety wstępu do parków narodowych/muzeów/świątyń i innych zwiedzanych obiektów.
- wizę indonezyjską.


CENA NIE OBEJMUJE


- przelotu na trasie Polska - Indonezja - Polska.
- zwyczajowych napiwków.
- posiłków niezawartych w programie (aranżuje pilot na miejscu).
- dopłaty do pokoju jednoosobowego / 2*- IDR 200.000 / 3*- IDR 300.000 / 5*- IDR 600.000 /osobę.
- kosztów wycieczek fakultatywnych.