Świątynia Besakih

Wznoszącą się majestatycznie na zachodnim zboczu wulkanu Agung Pura Besakih, „świątynię-matkę” hinduistycznej Bali otaczają zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy. Uważana za siedzibę bogów świątynia wznosi się na wysokości 900 metrów. Nazwa Besakih pochodzi od słowa „Basuki” lub „Wasuki” co w sanskrycie oznacza zbawienie. Natomiast w mitologii Samudramanthana, „Besuki” to imię boga-smoka, który zamieszkuje najważniejszy wulkan Bali, Gunung Agung.Ten wspaniały kompleks świątynny był uważany za miejsce święte od czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1007 r., a od XV wieku Besakih była główną świątynią hinduistyczną na Bali.

Na całym obszarze zgromadzone są dwadzieścia dwie świątynie. Kompleks ten obrazuje balijską filozofię Tri Hita Kirana, co oznacza, że życie na ziemi powinno być przeżywane i utrzymywane w równowadze i harmonii między człowiekiem a Bogiem, jednostką i społeczeństwem oraz człowiekiem i naturą. Centrum całego kompleksu jest Pura Penataran Agung, która jest również głównym miejsce kultu na wyspie.

Podczas pełni księżyca licznie przybywają tu Balijczycy oraz inni pielgrzymi. Świątynia jest najbardziej bogato zdobiona w trakcie festiwalu Odalan, który obchodzony jest co 210 dni (tyle trwa balijski rok).

Inne wyjazdy do regionu

bali_tanah_lot_ Chang'r

Świątynie Bali

Bali -

5D / 4N

OD 1600 PLN/os.